סינגל ביער חנתון

כמה לא מוכר, פשוט בצד הדרך – יער חנתון. זה הכינוי לחורשת עצים קטנה בכניסה לקיבוץ, שמשמשת מקום לפריחה משגעת של רקפות, לצד שדה כלניות פורח. תענוג לכל גיל.

אוק 2021
קבוצה
לפחות 3 מלווים בעלי יכולת פיזית לסחוב.
עונה מומלצת
חודשי פריחה פברואר עד אפריל.
דרגת קושי
לבעלי כיסא השטח - קל ונעים.
להולכים על 2 - מתאים לכל גיל.
אורך מסלול
משתנה; בגרסה הקצרה 1 וחצי ק"מ, בגרסה המלאה 3 ק"מ.
ציוד נדרש
כובע, מים, אוכל, נעליים סגורות ומפת מסלול.
נקודת התחלה וסיום
מעגלי.

תיאור מסלול

1
יציאה לדרך

על כביש 784, פונים לקיבוץ חנתון. ממש לפני שער הישוב יש דרך הממושכת שמאלה למבנה עגול של מקורות. זוהי נקודת הסיום של הגרסה המלאה של המסלול. כדאי להחנות את הרכב כאן, ליד השער ולהתקדם לנקודת ההתחלה במורד הכביש. כ-200 מ' יש סימון של עיגול אדום ועליו ציור של אופניים. זוהי ההתחלה לשתי הגרסאות הארוכה והקצרה.

2
הגרסה הקצרה

בנקודת ההתחלה אנו ניצבים מול שדה ירוק של חיטה. נפנה ימינה בדרך חקלאית רחבה. הדרך בעליה מתונה. לא קשה. מהר מאוד נפגש עם קבוצת עצי אורן נטועים. נכנס ביניהם כמו לתוך יער אגדות. מיד  הטמפרטורה צונחת והאור החזק של השמש מתחלף באפלולית. בינואר נראה כאן מרבדי כרכומים, פטריות וטחביות. בפברואר  הנוף משתנה לשטיחים של רקפות.

נלך בדרך, עד שנבחין בשביל המטפס ימינה למתקן המים העגול. כדאי ללכת לשם הלוך חזור, יש נוף משגע של מאגר אשכול. זוהי נקודת עצירה מוצלחת לתה, אפשר ללקט מהסלעים שליד כמה עלים של אזוב וזוטא ולהוסיף לתה.

נשוב בחזרה ליער ונמשיך בשביל. הוא מתעקל שמאלה (כיוון דרום), עד קצה קו האורנים ואז השביל יורד מטה חזרה לקו שדות החיטה. הנוף מהמם! אור שמש חזק וצהוב מתמזג עם ירוק רענן עד קצה גבול הראייה.

נפנה שמאלה, ונרד בדרך החקלאית חזרה לשדה שהתחלנו בו, להקיף את השדה ולחזור לרכב. אפשר גם לשלוח נהג שילך לאוטו, ואתם תמשיכו מטה מטה עם הפנים למאגר אשכול ולבסוף תפנו שמאלה 300 מ' בדרך עפר במקביל לכביש והנה הגעתם למפגש עם כביש הגישה של הקיבוץ. נופפו לנהג במעלה הגבעה. הוא כבר יבוא לאסוף אתכם.

3
הגרסה הארוכה

מהרכב שחונה ליד השער, נרד בכביש כ-200 מ' עד שנראה מימין דרך עפר שמושכת לשדות,ומסומנת בעיגול אדום ועליו ציור של אופניים. כאן נפנה שמאלה ונלך לפי הסימנים האדומים הללו. עוברים בירידה ואז בעליה מתונה בתוך חורשת אורנים נטועה מרופדת במצבורים מרשימים של רקפות.

כשהשביל המסומן, ייצא מן היער לדרך חקלאית, נפנה ימינה במעלה, עם הגב למאגר אשכול. כמה מאות מטרים ונפגש עם פיצול דרכים.

לאן שנפנה עכשיו זה יהיה מקסים. אני פניתי שמאלה (דרום), לדרך שמטפסת על גבעת אלונים. אלה הם אלוני תבור ובעונה הזאת, הם בשלכת. זה מאפשר לפריחה נהדרת ומגוונת ביניהם. סימון שבילים של האופניים עכשיו, החליף צבעו לצהוב. הסימון, עולה לגבעה מקיף אותה עם כיוון השעון ומסתיים בדרך חקלאית רחבה. בדרך פוגשים כלניות בשלל צבעים, סחלבים, ציפורנים, בקיצור- כל פריחת האביב הכי מגוונת שתבקשו.

המשכנו בדרך הרחבה, פניינו לקיבוץ חנתון. מצד שמאל שלנו שדה חיטה ומעבר לו, שכונת מגורים נבנית של ביר אל מכסור.

ממש לפני חנתון כבר רואים את מתקן המים העגול שלידו חנינו. והנה הגדר שליוותה אותנו מימין, נפתחת לשביל קטן. השביל לוקח ימינה כאילו מחזיר אותנו אחורה במסלול. אל דאגה, הוא מטפס בזיג זג במעלה גבעה קטנה ומביא אותנו למתקן המים.

עצירה במתקן המים הפתיעה אותנו מכמה סיבות: בעודנו מטפסים נתקלנו ברועה עם שלל הכבשים והעיזים שכיסו את אזור המתקן. מלחכים עשב רענן. מראה משובב נפש.

שתיים מולינו, נוף המים הנוצצים של מאגר אשכול. אין כמו נוף יפה מלהשכיח את טלטלות הדרך.

ושלישית – ממש מתחת למתקן, כביש סלול בירידה ישר חזרה לרכבים. כאילו סללו במיוחד עבורנו..

מסלול 1 (גרסה קצרה)
מסלול 2 (גרסה ארוכה)

יוחאי

אתר זה מוקדש לזכרו של יוחאי אדלר, שכמוני אהב את הארץ ואת שביליה וכמוני התמודד עם המחלה הזו, ונפטר בטרם עת

לפרטים נוספים על מחלת ALS ולתרומה שתעזור במציאת תרופה, כנסו לאתר עמותת ישראלס