אום ג'וני וטבילה בירדן הדרומי

טיול מים בשיאו של יום חם במיוחד, אינו סיבה לכך שלא נעשה מסלול הליכה ואפילו נכיר אתרים ונקודות נוף שלא ידענו על קיומם. הרעיון הוא לנצל נכון את שעות היום והערב. לפניכם טיול שקיעה או זריחה משגע, לפי בחירתכם. הנאה מושלמת.

אוק 2020
קבוצה
נדרשים 2 מלווים בעלי יכולת פיזית לסחוב.
עונה מומלצת
כל השנה, לכניסה למים- עונת הקיץ. אני טיילתי בחול המועד סוכות, ימי גדיד התמרים.
דרגת קושי
לבעלי כיסא השטח – קל מאוד, להולכים על 2 מתאים לכולם.
אורך מסלול
כ 3 ק"מ לא מעגלי.
ציוד נדרש
כובע, מים אוכל נעליים סגורות ומפת מסלול, לכניסה למים בגד ים או בגדים להחלפה ומגבת. לשעות שקיעה- אלתוש. לשעת זריחה-קרם הגנה.
נקודת התחלה וסיום
רכב אחד חונה ברוב רוי, שצמוד לירדנית ולקבוצת כינרת. רכב שני נכנס לישוב דגניה ב' ואחרי השער, פונה ימינה. נוסע לאורך הגדר ההיקפית עד שמגיע לשער הולכי רגל בגדר. כאן חונים. שימו לב: ניתן לצעוד במסלול משני הכיוונים והצד של הרחצה הוא בסמוך לרוב רוי. לכן, תכננו כך, שזמן ההגעה למים יהיה לשעות החמות של היום.

תיאור מסלול

1
קודם משכשכים

התחלנו בחום מטורף. אחד הימים החמים ביותר. השעה 14:30, ואנחנו חונים ליד הרוב רוי. עוד רגע ונימס בחום. מתקדמים לאורך הטיילת. מהר מאוד מגיעים לפינת חמד שליד המים המאפשרת כניסה מותאמת לכיסא גלגלים. עד מהרה אני מוצאת את עצמי צפה עם הכיסא בנוף הפסטורלי. יש כאן דקלים, חורשת אקליפטוס, שנעמי שמר, כתבה עליה בצעירותה ויש אפילו ברווזים ששוחים להנאתם במים השקטים. הקדישו זמן ליהנות, העבירו את שעות החום במים הצוננים.

2
מתחילים ללכת

לכשמיציתם, אתם מוזמנים להתחיל בהליכה. היא מתחילה לאורך הטיילת שאתם נמצאים בה, לכיוון דרום. ממשיכים ישר עד שמגיעים לעצי אקליפטוס עבי גזע ודומה שהדרך הסתיימה. הביטו שמאלה, יש מתקן שאיבה גדול מגודר. בצמוד לגדר תמצאו שביל קטן בסימון שבילים כחול. השביל מוביל אל גשר שמתחתיו זורם הנחל בזרימה איתנה. הגשר נקרא סכר אלומות והמים עוברים כאן סינון וזורמים בנתיב המקורי המפותל של הירדן אל עבר המקום הנמוך ביותר בעולם.

3
מתגברים על מכשולים

נעבור את סכר אלומות, אל צידו השני, ונגיע אל דרך חולית רחבה. זה הזמן לדבוק בדרך, היא נוטה שמאלה ואז ישר עוברת מימין פרדס, ומשמאל אקליפטוסים. לפתע מגיעים לשער ברזל, המונע כניסה של כלי רכב. ההולכים על שתיים עוברים ללא קושי, בעוד שאני עם הכיסא חושבת לחזור על עקבותיי. אך עד מהרה נמצא הפתרון איך לעבור מכשולים נמוכים מעין אלה:

מתקדמים עם החלק הקדמי של הכיסא כמה שאפשר, ואז מטים את הכיסא אחורה כך שהרגליים באוויר והגוף שוכב לאחור. כך ניתן לעבור מכשולים נמוכים ביותר. אחרי השער, פוגשים צינור מים ענקי שנמתח לאורך הדרך ומלווה אתכם. לכו בצמוד לצינור, עד שתגיעו לבתים החברים של קיבוץ דגניה ב'.

4
אום ג'וני

 

רגע. אל תעברו עדיין את השער בגדר שמכניס אותכם לישוב. מימין, יש מטע דקלים ובו דרך סלולה. היכנסו ולכו בין הדקלים עמוסי הפרי. הדרך מובילה למקום שבו הוקמה אם הקבוצות ושמו: אום ג'וני.

יש כאן קיר בו שמות הקבוצות והקיבוצים בישראל, ושנת הקמתם. בהמשך רפליקה של הצריף המקורי ששימש כחדר האוכל, מסביבו היו בתי החומר מבוץ, של חברי הקבוצה. חסרי חלונות ועלובים. אך אש החלוציות שבערה בהם הייתה בשבילם הכל.

יש במקום תצפית יפה על הירדן ואם הצריף פתוח תוכלו גם ליהנות מהצילומים הנדירים בשחור לבן.

אום ג'וני והירדן הדרומי

יוחאי

אתר זה מוקדש לזכרו של יוחאי אדלר, שכמוני אהב את הארץ ואת שביליה וכמוני התמודד עם המחלה הזו, ונפטר בטרם עת

לפרטים נוספים על מחלת ALS ולתרומה שתעזור במציאת תרופה, כנסו לאתר עמותת ישראלס